NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

  • ageizm

    ageizm

    Ageizm, znany też pod spolszczoną nazwą wiekizmu, to jeden z ważniejszych terminów, jakie weszły do rozrastającego się współcześnie słownika dyskryminacji. Nowe terminy pojawiające się w tym słowniku mają poszerzać wiedzę o istnieniu rozmaitych praktyk nietolerancji i wykluczenia, by w ten sposób przyczynić się do budowy sprawiedliwszego społeczeństwa.

    więcej >
  • antywalentynki

    antywalentynki

    Nie potrzeba rozległej wiedzy filologicznej, by wiedzieć, że prefiks anty- służy do zaprzeczania znaczeniu wyrazu bazowego. Nie zawsze jednak to, do czego doklejono anty, znaczy to samo.

    więcej >
  • audiobook

    audiobook

    Na całym świecie audiobooki, nazywane też po polsku książkami mówionymi, książkami do słuchania, książkami audio i audioksiążkami, robią zawrotną karierę, a według prognoz ekonomicznych wpływy z ich sprzedaży na Polskim rynku mogą już za kilka lat sięgnąć aż 200 mln zł (www.ekonomia24.pl).

    więcej >
  • barista

    barista

    Dawno już minęły czasy, w których kawa była zwykłym dodatkiem do spotkania towarzyskiego lub napojem służącym szybkiemu pobudzeniu, wypijanym bezrefleksyjnie pomiędzy codziennymi czynnościami. Obecnie wokół kawy tworzy się prawdziwa kultura.

    więcej >
  • bigoreksja

    bigoreksja

    Nowoczesna cywilizacja przyniosła z sobą całą masę nowych zaburzeń psychicznych oraz uzależnień. Co ciekawe, przedmiotem tych ostatnich są już nie tylko substancje lub czynności dostarczające łatwych przyjemności zmysłowych, lecz także rozmaite działania wymagające wysiłku oraz dyscypliny.

    więcej >
  • bucket lista

    bucket lista

    Angielskie rzeczowniki złożone (ang. compound nouns), w których jednym z wyrazów jest rzeczownik list ‘lista’, na ogół ulegają w polszczyźnie częściowemu przyswojeniu.

    więcej >
  • cenzopapa

    cenzopapa

    Cenzopapa budzi, zgodnie ze swoim celem, skrajne emocje. Na polskim gruncie, 
    w społeczeństwie, którego większość jest silnie przywiązania do postaci Jana Pawła II, dostarcza niemalejących pokładów materiału do trollingu. Może być też stosowana na użytek własny, jako broń defensywna, antidotum na nachalny patos i kult jednostki.

    więcej >
  • cocooning

    cocooning

    Jedyny lęk – że będą chcieli / Nawiedzić mnie w tej słodkiej celi, pisała Emily Dickinson. O tym, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, z pewnością nie trzeba przekonywać zwolenników cocooningu – stylu życia polegającego na celebrowaniu domatorstwa, bliskiego filozofii slow life, której główna zasada nakazuje żyć uważnie (mindfully) i bez pośpiechu.

    więcej >
  • cojones

    cojones

    Polacy nie mają cojones – brzmi nagłówek artykułu o problemach reprezentantów Polski z wytrzymywaniem presji w ważnych meczach. Pokazał dziś cojones  mówi komentator podczas transmisji na żywo, prawidłowo wymawiając wyraz obcy z języka hiszpańskiego jako [kohones].

    więcej >
  • coworking

    coworking

    Coworking stanowi coraz powszechniejsze zjawisko, które pokazuje, że praca może być nie tylko środkiem służącym materialnemu przetrwaniu, lecz także ważnym czynnikiem wspólnototwórczym.

    więcej >
facebook