NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

 • czarny PR

  czarny PR

  Świat w ludzkich oczach miewa charakter dwoisty, antytetyczny, opozycje typu: sacrum – profanum, advocatus diaboli – advocatus Dei, biała magia – czarna magia można długo wyliczać. „Wynalazkiem” – starszym niż się przypuszcza – są też biały PR i czarny PR (choć wcześniej oczywiście tak nienazywane).

   

  więcej >
 • epicki

  epicki

  Większość z nas spotkała się zapewne ze słowem epicki, choć zwykliśmy je kojarzyć raczej z lekturami szkolnymi, Iliadą, Panem Tadeuszem czy Lalką, niż ze światem imprez i rozrywki. Epika to w końcu nazwa jednego z trzech rodzajów literackich, wywodząca się od greckiego rzeczownika épos, ‘słowo, pieśń, opowieść’. Gdy jednak słyszymy o epickiej imprezie, nie myślmy, że chodzi o imprezę tematyczną, której uczestnicy, odpowiednio odurzeni, przebierają się za średniowiecznych rycerzy lub bohaterów eposu homeryckiego.

  więcej >
 • eurosierota

  eurosierota

  Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polacy zyskali liczne ułatwienia, jeśli chodzi podejmowanie legalnej pracy w innych krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponieważ zatrudnienie za granicą - w państwach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja - nierzadko ma związek ze zwiększeniem wynagrodzenia, wielu Polaków zaczęło się decydować na tzw. emigrację zarobkową.

  więcej >
 • fajnopolak

  fajnopolak

  Kilkanaście lat temu niezwykle popularna reklama piwa wprowadziła zamęt w języku – slogan prawie robi wielką różnicę urósł niemal do rangi przysłowia.

  więcej >
 • flash mob

  flash mob

  Flash mob – w dosłownym tłumaczeniu „błyskawiczny tłum” – to forma happeningu, która wciąż budzi rozmaite kontrowersje, oscylując między zabawą a sztuką, beztroską a tragedią, potencjałem wywrotowym a konformizmem. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że dotyczy jednego z najbardziej podejrzanych aktorów społecznych w dziejach ludzkości. Mam oczywiście na myśli tłum.

  więcej >
 • gejdar

  gejdar

  Gejdar, jaki jest, nikt do końca nie wie. Spróbujmy jednak określić jego zasięg i tym samym jego znaczenie.

  więcej >
 • gniazdownik

  gniazdownik

  Gniazdownik to neologizm, który powstał w wyniku narastania pewnego zjawiska społecznego w naszym kraju. Może właśnie lokalna perspektywa sprawiła, że włoski pierwowzór okazał się niewystarczający.

  więcej >
 • hipster

  hipster

  Określenie hipster wywodzi się z języka wolof, a wzięło swój początek od czasownika hepi – ‘widzieć’ lub hipi – ‘otworzyć oczy’.

  więcej >
 • hotspot

  hotspot

  Czy jest tutaj hotspot? – to jedno z podstawowych pytań, jakie pada z ust współczesnych gości kawiarni, restauracji i hoteli. Niektórzy zadają je, dzierżąc już w dłoniach swoje smartfony, inni dopiero za chwilę wyciągną palmtopy, tablety lub laptopy, pragnąc połączyć się z internetem.

  więcej >
 • igomania

  igomania

  Serca kibiców raz na jakiś czas rozpala miłość do nowego idola. Wbrew pewnej modzie słowotwórczej, nie zawsze jest to prawdziwy fenomen społeczny.

  więcej >
facebook