NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

  • czarny PR

    czarny PR

    Świat w ludzkich oczach miewa charakter dwoisty, antytetyczny, opozycje typu: sacrum – profanum, advocatus diaboli – advocatus Dei, biała magia – czarna magia można długo wyliczać. „Wynalazkiem” – starszym niż się przypuszcza – są też biały PR i czarny PR (choć wcześniej oczywiście tak nienazywane).

     

    więcej >
  • epicki

    epicki

    Większość z nas spotkała się zapewne ze słowem epicki, choć zwykliśmy je kojarzyć raczej z lekturami szkolnymi, Iliadą, Panem Tadeuszem czy Lalką, niż ze światem imprez i rozrywki. Epika to w końcu nazwa jednego z trzech rodzajów literackich, wywodząca się od greckiego rzeczownika épos, ‘słowo, pieśń, opowieść’. Gdy jednak słyszymy o epickiej imprezie, nie myślmy, że chodzi o imprezę tematyczną, której uczestnicy, odpowiednio odurzeni, przebierają się za średniowiecznych rycerzy lub bohaterów eposu homeryckiego.

    więcej >
  • eurosierota

    eurosierota

    Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku Polacy zyskali liczne ułatwienia, jeśli chodzi podejmowanie legalnej pracy w innych krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponieważ zatrudnienie za granicą - w państwach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja - nierzadko ma związek ze zwiększeniem wynagrodzenia, wielu Polaków zaczęło się decydować na tzw. emigrację zarobkową.

    więcej >
  • fajnopolak

    fajnopolak

    Kilkanaście lat temu niezwykle popularna reklama piwa wprowadziła zamęt w języku – slogan prawie robi wielką różnicę urósł niemal do rangi przysłowia.

    więcej >
  • flash mob

    flash mob

    Flash mob – w dosłownym tłumaczeniu „błyskawiczny tłum” – to forma happeningu, która wciąż budzi rozmaite kontrowersje, oscylując między zabawą a sztuką, beztroską a tragedią, potencjałem wywrotowym a konformizmem. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że dotyczy jednego z najbardziej podejrzanych aktorów społecznych w dziejach ludzkości. Mam oczywiście na myśli tłum.

    więcej >
  • gejdar

    gejdar

    Gejdar, jaki jest, nikt do końca nie wie. Spróbujmy jednak określić jego zasięg i tym samym jego znaczenie.

    więcej >
  • gniazdownik

    gniazdownik

    Gniazdownik to neologizm, który powstał w wyniku narastania pewnego zjawiska społecznego w naszym kraju. Może właśnie lokalna perspektywa sprawiła, że włoski pierwowzór okazał się niewystarczający.

    więcej >
  • hipster

    hipster

    Określenie hipster wywodzi się z języka wolof, a wzięło swój początek od czasownika hepi – ‘widzieć’ lub hipi – ‘otworzyć oczy’.

    więcej >
  • hotspot

    hotspot

    Czy jest tutaj hotspot? – to jedno z podstawowych pytań, jakie pada z ust współczesnych gości kawiarni, restauracji i hoteli. Niektórzy zadają je, dzierżąc już w dłoniach swoje smartfony, inni dopiero za chwilę wyciągną palmtopy, tablety lub laptopy, pragnąc połączyć się z internetem.

    więcej >
  • igomania

    igomania

    Serca kibiców raz na jakiś czas rozpala miłość do nowego idola. Wbrew pewnej modzie słowotwórczej, nie zawsze jest to prawdziwy fenomen społeczny.

    więcej >
facebook