Lista esejów
-
-
madka
O madkach zrobiło się głośno w 2017 roku. To wtedy w mediach społecznościowych i internetowych agregatorach lolcontentu zaczęły pojawiać się hurtowo prześmiewcze treści odnoszące się do zachowań kobiet posiadających dzieci, głównie w kontekście ich aktywności w Internecie.
więcej > -
makdonaldyzacja
Gdy głód doskwiera, a w kieszeni mamy akurat pięć złotych, gdy jesteśmy na wycieczce i nie potrafimy się dogadać z kelnerem w szykownej paryskiej restauracji, gdy jadąc samochodem chcemy po drodze coś przekąsić, gdy nie możemy zdecydować, dokąd udać się na lunch z przyjacielem lub gdy mamy po prostu ochotę na frytki, z odsieczą przybywa złota litera M!
więcej > -
meksykański standoff
Meksykański standoff brzmi egzotycznie, choć opisuje sytuacje dobrze wszystkim znane.
więcej > -
nieprzeprosiny
Nieprzeprosiny to akt pozornych przeprosin. W przeciwieństwie do przeprosin, nieprzeprosiny nigdy nie są szczere ani satysfakcjonujące i zamiast traktować je jako nieudany akt przeprosin, trzeba na nie patrzeć z perspektywy sztuki retorycznej.
więcej > -
open space
Open space’y to jedna z innowacji, które dotarły do Polski wraz z korporacjami. Open space znaczy tyle co ‘otwarta przestrzeń’ (w języku angielskim funkcjonuje również bliskoznaczne wyrażenie open plan ‘otwarty plan’, ‘o otwartym planie’).
więcej > -
państwo z tektury
Jedno z praw Murphy’ego stwierdza, iż prowizorka zawsze okazuje się najtrwalsza.
więcej > -
prekariat
Prekariusze wszystkich krajów łączcie się! – wykrzyknął Piotr Najsztub pod warszawskim Pałacem Kultury w programie Kultura, głupcze! (TVP Kultura, 29.04.2012), poświęconym problemom współczesnego rynku pracy. Słowa Najsztuba były oczywiście świadomą trawestacją słynnego rewolucyjnego wezwania kierowanego niegdyś do ploretariuszy. Rzecz w tym, że w dzisiejszych czasach – jak coraz częściej sugerują komentatorzy życia społecznego – to właśnie prekariat dołącza do proletariatu jako nowa klasa uciskana.
-
preppers
Preppersi (od ang. prepare – ‘przygotowywać się’) to popularne ostatnio u nas określenie odnoszące się do osób, które przygotowują się na różne nietypowe i niebezpieczne sytuacje (wojny, klęski żywiołowe itp.), gromadząc zakopane w lasach zapasy żywności, broni czy sprzętu użytecznego w razie odcięcia od źródeł energii, a także ćwicząc budowę schronień, sztuki walki czy posługiwanie się bronią wszelaką.
więcej > -
reguła kciuka
Reguła kciuka to zapożyczenie z języka angielskiego, kalka wyrażenia rule of thumb (ang. thumb ‘kciuk’, rule ‘reguła’). Dlaczego kciuka?
więcej >