NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

 • koteł

  koteł

  Jednym z problemów w badaniach dotyczących neologizmów jest samo określenie tego, co jest nowe w języku. Koteł i pieseł neologizmami (jeszcze) są, ale, zwłaszcza w środowiskowym języku Internetu, zdążyły już okrzepnąć.

  więcej >
 • madka

  madka

  madkach zrobiło się głośno w 2017 roku. To wtedy w mediach społecznościowych i internetowych agregatorach lolcontentu zaczęły pojawiać się hurtowo prześmiewcze treści odnoszące się do zachowań kobiet posiadających dzieci, głównie w kontekście ich aktywności w Internecie.

  więcej >
 • makdonaldyzacja

  makdonaldyzacja

  Gdy głód doskwiera, a w kieszeni mamy akurat pięć złotych, gdy jesteśmy na wycieczce i nie potrafimy się dogadać z kelnerem w szykownej paryskiej restauracji, gdy jadąc samochodem chcemy po drodze coś przekąsić, gdy nie możemy zdecydować, dokąd udać się na lunch z przyjacielem lub gdy mamy po prostu ochotę na frytki, z odsieczą przybywa złota litera M!

  więcej >
 • meksykański standoff

  meksykański standoff

  Meksykański standoff brzmi egzotycznie, choć opisuje sytuacje dobrze wszystkim znane.

  więcej >
 • nieprzeprosiny

  nieprzeprosiny

  Nieprzeprosiny to akt pozornych przeprosin. W przeciwieństwie do przeprosin, nieprzeprosiny nigdy nie są szczere ani satysfakcjonujące i zamiast traktować je jako nieudany akt przeprosin, trzeba na nie patrzeć z perspektywy sztuki retorycznej.

  więcej >
 • open space

  open space

  Open space’y to jedna z innowacji, które dotarły do Polski wraz z korporacjami. Open space znaczy tyle co ‘otwarta przestrzeń’ (w języku angielskim funkcjonuje również bliskoznaczne wyrażenie open plan ‘otwarty plan’, ‘o otwartym planie’).

  więcej >
 • państwo z tektury

  państwo z tektury

  Jedno z praw Murphy’ego stwierdza, iż prowizorka zawsze okazuje się najtrwalsza.

  więcej >
 • prekariat

  prekariat

  Prekariusze wszystkich krajów łączcie się! – wykrzyknął Piotr Najsztub pod warszawskim Pałacem Kultury w programie Kultura, głupcze! (TVP Kultura, 29.04.2012), poświęconym problemom współczesnego rynku pracy. Słowa Najsztuba były oczywiście świadomą trawestacją słynnego rewolucyjnego wezwania kierowanego niegdyś do ploretariuszy. Rzecz w tym, że w dzisiejszych czasach – jak coraz częściej sugerują komentatorzy życia społecznego – to właśnie prekariat dołącza do proletariatu jako nowa klasa uciskana.

   

  więcej >
 • preppers

  preppers

  Preppersi (od ang. prepare – ‘przygotowywać się’) to popularne ostatnio u nas określenie odnoszące się do osób, które przygotowują się na różne nietypowe i niebezpieczne sytuacje (wojny, klęski żywiołowe itp.), gromadząc zakopane w lasach zapasy żywności, broni czy sprzętu użytecznego w razie odcięcia od źródeł energii, a także ćwicząc budowę schronień, sztuki walki czy posługiwanie się bronią wszelaką.

  więcej >
 • reguła kciuka

  reguła kciuka

  Reguła kciuka to zapożyczenie z języka angielskiego, kalka wyrażenia rule of thumb (ang. thumb ‘kciuk’, rule ‘reguła’). Dlaczego kciuka? 

  więcej >
facebook