NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista esejów

  • sasinada

    sasinada

    Leksyka polityczna jest nie tylko narzędziem do opisywania spraw związanych z polityką. Tworzenie  nowych słów i nadawanie nowych znaczeń już istniejącym słowom jest niezbędne, by móc wpływać na rzeczywistość. Czasem od stopnia spopularyzowania neologizmów zależy cały dyskurs.

    więcej >
  • selfie

    selfie

    Jeśli dać wiarę badaniom przeprowadzonym przez Pew Research Center, ponad połowa millenialsów (osób w wieku 18–33 lat) udostępniła w mediach społecznościowych co najmniej jedno selfie. Zapoczątkowana przez nastoletnich internautów moda urosła w ostatnich latach do rangi rytuału, stając się swoistym fenomenem socjologicznym.

    więcej >
  • surogatka

    surogatka

    Wraz z rozwojem współczesnej medycyny macierzyństwo – a w ogólniejszym sensie rodzicielstwo – staje się coraz bardziej złożonym zjawiskiem. W dawniejszych czasach istniały, co prawda, matki, które miały prawa rodzicielskie, ale nie zajmowały się wychowaniem dziecka. W bogatszych domach szlacheckich była to wręcz powszechna praktyka, a dziecku „matkowały” mamki, bony czy guwernantki.

    więcej >
  • tabloidyzacja

    tabloidyzacja

    W opowiadaniu The Secret History of World War 3 (Sekretna historia trzeciej wojny światowej) J. G. Ballard kreśli profetyczną, choć nieco przejaskrawioną wizję społeczeństwa doby mass mediów. Dla wielu z nas może to zabrzmieć znajomo: trzecia wojna światowa miała miejsce 27 stycznia 1995 r. między godziną 6.47 a 6.51 czasu wchodniego (J. G. Ballard) – i nikt tego nie zauważył.

    więcej >
  • tituszka

    tituszka

    Niedawno minęła 7. rocznica wybuchu wojny w Donbasie. Tragiczne wydarzenia na wschodzie Ukrainy z przełomu lat 2013 i 2014 znalazły odzwierciedlenie w kilku nowych wyrazach w języku polskim.

    więcej >
  • waniliowy

    waniliowy

    Czy wanilia to chleb powszedni? Za jedną laskę wanilii – potrzebną do wzbogacenia smaku nalewki z aronii – zapłaciłem niedawno 15 złotych. Ta szlachetna przyprawa raczej nie jawi nam się jako coś standardowego, ze względów finansowych korzysta się zazwyczaj z jej tańszego zastępnika – cukru wanilinowego (zawierającego wanilinę – jej syntetyczny substytut). Ze smakiem wanilii spotykamy się zazwyczaj przy okazji jedzenia słodyczy – a to przyjemność, którą też lepiej sobie dawkować.

    więcej >
  • wpłatomat

    wpłatomat

    Wpłatomat, nazywany również bankomatem do wpłat, to kolejny wynalazek, który świadczy o postępującej automatyzacji naszego życia. Wraz z rozwojem technologicznym wykonywanie coraz większej liczby czynności powierzamy maszynom, wyraźnie zawężając przestrzeń bezpośrednich interakcji międzyludzkich.

     

    więcej >
  • zbliżeniówka

    zbliżeniówka

    Płać zbliżeniowo, a nic ci nie umknie – głosi slogan, który możemy przeczytać na biletomatach w warszawskich autobusach. Zachęta do korzystania z karty zbliżeniowej, nazywanej także zbliżeniówką lub kartą bezstykową, odwołuje się tu do tempa oraz intensywności współczesnego życia.

    więcej >
  • zupka chińska

    zupka chińska

    Rekonesans w sklepie osiedlowym pozwoli każdemu w krótkim czasie zorientować się w szerokim asortymencie dań instant, zwłaszcza zupek chińskich. O żołądki Polaków walczą trzy marki reprezentowane przez trzy linie smakowe. Nazwaliśmy je roboczo linią klasyczno-orientalną, tradycyjno-patriotyczną i liberalno-lingwistyczną.

     

    więcej >
facebook