NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

bluetooth

Drukuj
WYMOWA

blutuf

DEFINICJA

«technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy urządzeniami elektronicznymi, np. klawiaturą a komputerem, laptopem a palmtopem lub telefonem komórkowym i in.»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. m rzeczowy, lp, D. bluetootha, Ms. bluetoofie, blm

KOLOKACJE

Technologia, łączność bezprzewodowa bluetooth. Wysyłać {coś} przez bluetooth. Bluetooth w smartfonie, komórce. Telefon, smartfon z bluetoothem. Bluetooth w komputerze, laptopie, notebooku, netbooku.

PRZYKŁADY UŻYCIA

Chcę wysłać przez bluetooth w laptopie jakiś obrazek, piosenkę i nie można, bo mi zrywa. Co zrobić, żeby nie zrywało, co ustawić? (windowsmania.pl).Zainstalowany na robocie mikrokontroler steruje pośrednio silnikami i bezprzewodowo komunikuje się przez bluetooth ze smartfonem. Takie „porozumiewanie się” kilku urządzeń – w tym przypadku robota i smartfona za pomocą bluetootha – jest możliwe dzięki różnym aplikacjom (agh.edu.pl).Bluetooth Radar jest prostym narzędziem, pozwalającym wykrywać wszystkie urządzenia z interfejsem bluetooth znajdujące się w obszarze naszego komputera (dobreprogramy.pl).Postęp techniczny nie mógł ominąć muszli klozetowej. Najnowsze modele mogą mieć automatyczną klapę, moduł dźwiękowy, funkcję bidetową, suszarkę itd. Takie muszle mogą też łączyć się przez bluetooth ze smartfonami, dzięki czemu można włączyć pewne funkcje i dostosować ustawienia (di.com.pl).Dzięki podłączeniu telefonu z twoim Hyundaiem poprzez systemem bluetooth twoje ręcę pozostaną wolne, a jazda stanie się bardziej bezpieczna (hyundai.pl).

ETYMOLOGIA

<ang. bluetooth dosł. ‘niebieski ząb’, od przydomka króla duńskiego i norweskiego Haralda Sinozębego (Blåtand), 911–987>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 21.07.2015, 09.07, ostatnia aktualizacja hasła: 18.10.2015, 23.25
AUTOR Paweł Ciach
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook