NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

box office

Drukuj
WYMOWA

boks ofis

DEFINICJA

środ. «w przemyśle filmowym: lista najbardziej kasowych filmów aktualnie wyświetlanych w kinach lub lista najbardziej kasowych filmów wszech czasów; także dochód osiągnięty przez film i liczba widzów w czasie jego wyświetlania w kinie»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

fraza rzecz. m, 1. człon ndm, lp D. box office’u, C. box office’owi, N. box office’em, Ms. box offisie; lm M. box office’y, zwykle w lp

PRZYKŁADY UŻYCIA

Cztery weekendy na szczycie amerykańskiego box office’u podczas letniego sezonu – to zdarza się niezwykle rzadko. Tyle że mamy do czynienia z jednym z największych przebojów w historii kina. „Jurassic World” na całym świecie zgromadził 1,385 miliarda dolarów (film.wp.pl).„Kac WAWA” znalazł się na czele dzisiejszego box office'u. W ciągu trzech pierwszych dni wyświetlania zrealizowaną w trójwymiarowej technologii komedię obejrzało 73 313 widzów (alekinoplus.pl).Jaki jest zamojski box office? Tegoroczny ranking najpopularniejszych filmów w zamojskim kinie otwiera komedia Piotra Wereśniaka „Wkręceni”, którą obejrzało prawie 14 tys. widzów. W Polsce natomiast w tym czasie ponad 820 tys. widzów (roztocze.net).„Wałęsa. Człowiek z nadziei” na szczycie box-office’u. W sam weekend film obejrzało niemal 150 tys. widzów, a projekcjom towarzyszyły wzruszenie, śmiech i przede wszystkim gorące owacje (vuemovie.pl).Dobrze odświeżona dino-historia wywindowała obraz Colina Trevorrowa na szczyty światowych box office'ów. Film jest z jednej strony bardzo współczesny – pełen olśniewających efektów specjalnych i... product placementu (ze szczególnym uwzględnieniem ewidentnie kłaniającej się młodszej części widowni firmy Mercedes) (fpiec.pl).

ETYMOLOGIA

<ang., dosł. ‘kasa biletowa’>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 06.07.2015, 19.34, ostatnia aktualizacja hasła: 23.03.2018, 23.58
AUTOR Paweł Ciach
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook