NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

hallyu

Drukuj
WYMOWA

halju

DEFINICJA

«światowa ekspansja kultury i technologii Korei Południowej, będąca w znacznym stopniu wynikiem celowych działań rządu; koreańska fala»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Rośnie liczba krajów, w których zauważalna jest hallyu. Ludzie inspirują się muzyką, filmami, serialami, modą, kuchnią, językiem i historią. Elementy koreańskiej popkultury osiągają wielkie sukcesy i zostają „tymi pierwszymi w historii”. Łamią stereotypy i budzą zainteresowanie. Co jeszcze pokaże nam koreańska fala i jak zaskoczy nas w przyszłości? (naekranie.pl).Już teraz w środku pandemii ogłoszono, że przygotowywany jest „nowy deal”, czyli plan rozwoju i to od razu na dwóch poziomach: digitalizacji i zielonych technologii. To ewidentne rozszerzenie koncepcji hallyu na nowe dziedziny. Już nie tylko k-pop, k-beauty, czyli kosmetyków, kuchni koreańskiej, koreańskich gier. Teraz do tej fali eksportu koreańskiej myśli i dokonań dochodzi zarządzanie kryzysowe sytuacją pandemiczną oraz ambicje, by przewodzić światu w ekotechnologiach i cyfryzacji. I nieźle im idzie (spidersweb.pl).

ETYMOLOGIA

<od koreańskiego terminu hanryu (한류), będącego połączeniem słów han () ‘koreański’ i ryu () ‘fala’, zlatynizowanego do formy hallyu wg transkrypcji poprawionej języka koreańskiego (tzw. Revised Romanization of Korean)>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 24.08.2023, 12.01, ostatnia aktualizacja hasła: 24.08.2023, 13.27
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook