NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

korona-

Drukuj
DEFINICJA

«pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, np. koronabiznes, koronaferie, koronakampania, koronakryzys, koronatransport, koronazakupy»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Obawa przed #koronawirus narasta. W sprzedaży brakuje żeli antybakteryjnych i maseczek ochronnych. W sieci kwitnie koronabiznes. Na strachu ludzi żerują nieuczciwi sprzedawcy (twitter.com).Szał koronazakupów dotarł do Szwecji. Z półek znikają makarony, gotowe półprodukty i produkt nr jeden na całym świecie... papier toaletowy (facebook.com).Narracją pierwszych tygodni koronakryzysu w USA było zaprzeczanie jego istnieniu, potem minimalizowanie jego konsekwencji (faktyimity.pl).Strach rodziców – bo dziecko chore, strach dzieci – bo personel poubierany po czubek głowy, nawet uśmiechu zza maseczki nie widać i wreszcie strach personelu – bo każdy może potencjalnie przyjść z koronawirusem. Bo potem my wracamy do domów, do rodzin, bo system szwankuje, bo godziny czekania na koronatransport, dni czekania na koronawyniki
(edziecko.pl)."Coś fundamentalnego zmieniło się o północy – Unia Europejska nie może się już nazywać blokiem państw demokratycznych", "To zamach stanu Orbána. UE natychmiast powinna pozbawić Węgry prawa głosu, "No to mamy pierwszy koronapucz" – oceniają publicyści, politycy, ale też anonimowi internauci w wielu krajach. (natemat.pl).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 22.03.2020, 23.12, ostatnia aktualizacja hasła: 02.04.2020, 12.27
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook