NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

odgadywalność

Drukuj
DEFINICJA

«stopień trudności odgadnięcia czegoś»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Dlatego przeprowadzono drugi test, wprowadzając utrudnienia polegające na tym, że pytania były drukowane szarą czcionką, dziesięcioprocentową w skali szarości na białym papierze. Trudniej więc było przeczytać polecenia. Student musiał uważnie wpatrywać się w kartkę. Co się okazało? Mianowicie (albo jak mówią niektórzy: otóż!) po takim utrudnieniu liczba prawidłowych odpowiedzi wzrosła do 2,4, czyli do jednego z najwyższych poziomów odgadywalności i rozpoznawalności prawidłowych odpowiedzi w teście. Na podstawie tych badań sformułowano zasadę trudności pożądanej (Adam Szustak OP, „#jeszcze5minutek”, Znak, Kraków 2016).



Pierwsze z zaleceń CNIL dotyczy minimalnego poziomu bezpieczeństwa hasła. Chodzi tu o zapewnienie wystarczającej długości i złożoności hasła. Takim minimum jest 80-bitowa entropia. Alternatywą ma być tzn. odgadywalność hasła, określana za pomocą dedykowanych algorytmów. W tym zakresie wskazano, że minimalna odporność hasła to 10^14 prób jego łamania (poradyodo.pl).



Zastanawiałam się czy nie ma w tej zagadce jakiegoś podstępu :?: Ale nie było :D o czym świadczy stuprocentowa odgadywalność (fungi.pl).

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 14.07.2024, 10.04, ostatnia aktualizacja hasła: 14.07.2024, 22.36
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook