NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

pushback

Drukuj
WARIANTY

push-back, push back

WYMOWA

puszbek

DEFINICJA

«praktyka zakazana przez prawo międzynarodowe polegająca na uniemożliwianiu migrantom starania się o ochronę międzynarodową poprzez zmuszanie ich do powrotu za granicę, zza której przybyli lub blokowania im wejścia na teren danego państwa»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Tylko od marca do lipca zarejestrowano nielegalne wydalenie z Grecji do Turcji 420 osób. Część z nich to osoby ubiegające się o azyl. Te „pushbacki” mają wspólny mianownik – przeprowadzono je w okolicach Salonik. Tylko od marca do lipca ponad połowa z 18 udokumentowanych przymusowych przesiedleń dotyczyła właśnie tego obszaru (magazynkontakt.pl).Procederu osaczenia i wypychania z terytorium nie nazywano wtedy pushbackiem, ale sytuacja była bliźniacza. Jak wyjaśnił mi profesor Jan Tomasz Gross, masy uciekinierów, głównie polskich Żydów, były zablokowane przez żołnierzy sowieckich, którzy uniemożliwiali im wejście na zajęte przez nich terytorium, natomiast wojska niemieckie blokowały powrót w głąb zajętej przez nich Polski (oko.press).Mówiąc wprost Pan @WasikMaciej chce sobie i swoim służbom dać pseudopodstawę do zakazanych na gruncie prawa międzynarodowego taktyk typu push-back. To już nie jest skandal. To naruszanie zakazu tortur i nieludzkiego traktowania. I to potwierdza orzecznictwo ETPCz.
(serwisy.gazetaprawna.pl).Czasem do pontonu pełnego uchodźców podpływają łodziami, czasem grupy mężczyzn czekają na brzegu. Ale nie po to, by pomóc wyjść z pontonu słabszym, podać koc albo termos z herbatą. Czekają po to, żeby przybyłych ograbić i wypchnąć z powrotem na morze. To są właśnie push backi. (...) Organizacje takie jak Human Rights Watch, Josoor i Aegean Boat Report, działające na Morzu Egejskim, regularnie ujawniają filmy, zdjęcia i wywiady potwierdzające nielegalną i nieludzką praktykę push backów. Jednak premier Grecji Kyriakos Mitsotakis twierdzi, że oskarżenia o „odpychanie” migrantów z powrotem do Turcji są fałszywe i pochodzą z niewiarygodnych źródeł (krytykapolityczna.pl).

ETYMOLOGIA

<ang. push back 'odepchnąć'>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 08.09.2021, 10.35, ostatnia aktualizacja hasła: 22.11.2021, 01.33
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Tomasz Dec
facebook