NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

skimpflacja

Drukuj
DEFINICJA

«pogarszanie jakości produktów przez producentów lub jakości usług przez usługodawców przy utrzymaniu dotychczasowej ceny, mające na celu ukrycie wzrostu cen»

PRZYKŁADY UŻYCIA

Warto przyjrzeć się produktom i usługom, które nabywamy na co dzień. Przejawów skimpflacji jest ostatnio całkiem sporo i przybierają niekiedy naprawdę kreatywne formy. (exorgroup.pl).W ostatnim czasie skimpflacja dotknęła też branżę turystyczną, która miała nadzieje na podniesienie się z pandemicznego kryzysu. Niestety, nic z tego. Ci, którzy planują wycieczkę z biurem turystycznym, zauważają, że oferty są uboższe, niż kiedyś (sukces.rp.pl).Skimpflacja to również mniej pracowników w sklepach, większy bałagan na półkach i większe kolejki do kasy. – Brakuje ludzi, a brakuje ich, bo sieci tną koszty (money.pl).Skimpflacja rozlała się po całym świecie w czasie pandemii COVID-19, w trakcie której największe firmy oferujące produkty i usługi, głównie dla konsumentów, cięły koszty poprzez zmniejszenie dostępności oferowanych produktów czy usług, ale także obniżając jakość swoich wyrobów.
(...) W dobie pandemii COVID-19 firmy praktykujące skimpflację tłumaczyły to koniecznością przetrwania, zważywszy na ograniczenie rynków zbytu – lockdown i ogólna niepewność konsumentów i “zamknięcie” gospodarek
().

A jak się mają Wasze nastroje konsumenckie? Zauważyliście skimpflację lub downsizing w swoim koszyku? Czy rezygnujecie z czegoś, robiąc zakupy? Planujecie w tym roku wyjechać na wakacje? Oszczędzacie prąd i wodę, w obliczu rosnących rachunków? A jeśli tak, w jaki sposób? Czekamy na Wasze sposoby na drożyznę (kontakt24.tvn24.pl).

ETYMOLOGIA

<ang. skimpflation od skimp ‘skąpić+ inflation ‘inflacja’>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
DATA Rejestracja hasła: 21.06.2023, 11.19, ostatnia aktualizacja hasła: 21.06.2023, 12.42
AUTOR Jerzy Buczek
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook