NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?
HASŁO

zusowszczyzna

Drukuj
WARIANTY

ZUS-owszczyzna

WYMOWA

zusowszczyzna

DEFINICJA

1. «składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne»
2. «styl urzędowy charakterystyczny dla pism i materiałów informacyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zbyt trudny dla przeciętnego odbiorcy»

INFORMACJA GRAMATYCZNA

rzecz. ż, D. zusowszczyzny, Ms. zusowszczyźnie, blm

PRZYKŁADY UŻYCIA

w zn. 1.: Jednolity podatek dochodowy dla wszystkich, łącznie z przedsiębiorcami, z dwoma progami, gdzie osoby posiadające więcej niż jedno dziecko nie wchodzą w progi. Bez wyliczeń nie potrafię podać, jakie by to były stawki, ale zakładając likwidację zusowszczyzny, musiałyby być dosyć wysokie, np. 25 proc. do 40 000 złotych rocznie, 35 proc. do 100 000, 45 proc. powyżej (archive.is).



Zgadzam się, że Polska jest przyjazna dla starych pierdzieli i nieprzychylna młodym. Gdyby to ode mnie zależało, obniżyłbym emerytury i wydatki na leczenie i tym samym zmniejszył młodym zusowszczyznę (rybinski.eu).



Ja uważam, że należy podnieść NIEKTÓRE podatki, a obniżyć inne. (...) Dzięki powyższym podwyżkom adekwatnie obniżyłbym ZUS-owszczyznę od umów o pracę (macronext.pl).



w zn. 2.: Pracownicy ZUS z Wałbrzycha postanowili zamienić „zusowszczyznę” na język czytelny dla zwykłego obywatela. W tym celu spotykają się w specjalnych zespołach, które pod okiem specjalisty zmieniają urzędowe pisma tak, aby było w nich jak najmniej języka urzędowego (tvn24.pl).



– Wiem, że zusowszczyzna to jeden z trudniejszych języków formalnych, bardzo specjalistyczny i skomplikowany, ale zaczyna to dobrze wyglądać. (...) – wskazuje dr Tomasz Piekot z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Warszawskiego (biznes.newseria.pl).

ETYMOLOGIA

1. <od skrótowca ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) + -yzna z pańszczyzna  'przykre lub wręcz uciążliwe obowiązki'>

2. <od skrótowca ZUS + -yzna 'język lub styl charakterystyczny dla narodu, autora, grupy określonych w pierwszym członie wyrazu', np. polszczyzna, żeromszczyzna>

WIZUALIZACJE Zobacz w grafice Google
ODSYŁACZE
DATA Rejestracja hasła: 02.12.2017, 18.18, ostatnia aktualizacja hasła: 05.02.2018, 02.41
AUTOR Agnieszka Kostrowiecka
REDAKTOR Maciej Czeszewski
facebook