NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Lista wydarzeń

 • Słownik języka nowego. Cz. 9. PSY I KOTY

  Słownik języka nowego. Cz. 9. PSY I KOTY

  05.04.2017, 04.05

  W kolejnym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” Jan Burzyński, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW, pisze o najnowszym słownictwie związanym z psami i kotami.

  więcej >
 • Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 2 ZDROWE ODŻYWIANIE

  Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 2 ZDROWE ODŻYWIANIE

  16.01.2017, 08.00

  W noworocznym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 1/2017) Maciej Czeszewski, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW, kontynuuje omawianie zjawiska kształtującej się kultury fitness (cz. 2). Tym razem pisze o zdrowym odżywianiu.

  więcej >
 • Prezentacja założeń Obserwatorium Językowego 2.0 na zebraniu naukowym Towarzystwa Kultury Języka

  Prezentacja założeń Obserwatorium Językowego 2.0 na zebraniu naukowym Towarzystwa Kultury Języka

  07.12.2016, 09.01

  Na zaproszenie Prof. Józefa Porayskiego-Pomsty, Prezesa Towarzystwa Kultury Języka na zebraniu naukowym Towarzystwa 6 grudnia br. z prezentacją założeń Obserwatorium Językowego 2.0 wystąpił Maciej Czeszewski, współredaktor i współtwórca Obserwatorium.

  więcej >
 • Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego

  Czy istniała, istnieje i będzie istnieć gwara studencka? – debata na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem redaktorów Obserwatorium Językowego

  24.11.2016, 21.02

  Czy można jeszcze mówić o istnieniu ogólnopolskiej gwary studenckiej, czy też mamy do czynienia jedynie z jej lokalnymi wariantami? Dlaczego studenci tworzą własną wersję języka? Czy chodzi im jedynie o zabawę słowną, czy jednak o coś więcej?

  więcej >
 • Zakończenie cyklu warsztatów poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie

  Zakończenie cyklu warsztatów poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie

  31.10.2016, 19.48

  Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacją „Polska Przyszłość” w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury zorganizowało w bieżącym roku cykl warsztatów tematycznych poświęconych najnowszemu słownictwu w polszczyźnie skierowanych do licealistów i studentów.

  więcej >
 • Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 1 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

  Słownik języka nowego. Cz. 8. BYĆ FIT, odc. 1 AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

  06.10.2016, 11.30

  „Bycie fit jest dziś nie tylko bardzo modne, ale wręcz konieczne i pożądane” – pisze Maciej Czeszewski, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym, jesiennym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 4/2016), omawiając zjawisko kształtującej się kultury fitness.

  więcej >
 • Słownik języka nowego. Cz. 7. ROWEROWAĆ, TEATROWAĆ CZY KAWKOWAĆ

  Słownik języka nowego. Cz. 7. ROWEROWAĆ, TEATROWAĆ CZY KAWKOWAĆ

  30.05.2016, 14.08

  Świat przyspieszył, jesteśmy coraz bardziej aktywni. „Żyjemy w takich czasach, w których czas mamy już jedynie na używanie czasowników” – pisze Jan Burzyński, współtwórca i redaktor Obserwatorium Językowego UW w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 2/2016), omawiając tendencję do masowego tworzenia nowych czasowników odrzeczownikowych.

  więcej >
 • Słownik języka nowego. Cz. 6. RODZICIELSTWO ALBO PARENTING

  Słownik języka nowego. Cz. 6. RODZICIELSTWO ALBO PARENTING

  06.02.2016, 21.01

  Dla wielu osób rodzicielstwo to sprawa najważniejsza. Właśnie dlatego wciąż powstają różne koncepcje i wynalazki, które mają ułatwić życie świeżo upieczonym rodzicom. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest powstanie całej gamy nowych słów, które Jan Burzyński, współtwórca Obserwatorium Językowego UW, omawia w pierwszym tegorocznym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 1/2016).

  więcej >
 • Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE

  Słownik języka nowego. Cz. 5. NOWE ZABURZENIA PSYCHICZNE

  14.12.2015, 18.00

  Współczesność przyniosła z sobą wiele nowych zaburzeń psychicznych, zwłaszcza rozmaitych fobii i uzależnień, których nazwy na stałe zagościły w naszym języku. O najciekawszych z nich można przeczytać w artykule Jana Burzyńskiego, współautora Obserwatorium Językowego UW, opublikowanym w najnowszym numerze magazynu „Uniwersytet Warszawski” (nr 5/2015).

  więcej >
 • Konferencja "Dialog pokoleń 2"

  Konferencja "Dialog pokoleń 2"

  11.11.2015, 20.11

  5 listopada 2015 r. na Uniwersytecie Warszawskim podczas ogólnopolskiej konferencji pn. „Dialog pokoleń 2” Maciej Czeszewski, współautor Obserwatorium Językowego UW, wygłosił referat przygotowany wspólnie z Janem Burzyńskim pt. Zapożyczenia vs polskie odpowiedniki.

  więcej >
facebook