NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego 3.0

18.03.2021, 13.15
Drukuj

 

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego będzie obchodziło wkrótce jubileusz siedmiu lat nieprzerwanej działalności. Od momentu podjęcia prac nad jego budową minęło z kolei dziewięć lat. Możemy powiedzieć, że jako projekt online ma ono już swoje lata...

Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego 3.0 Fot. Q Studio

To jeden z powodów, dla których kilka miesięcy temu podjęliśmy razem z Fundacją Uniwersytetu Warszawskiego (współzałożycielem i Mecenasem projektu) prace nad całkowicie nową wersją Obserwatorium. Już wkrótce wszyscy miłośnicy polszczyzny, jej rodzimi użytkownicy, cudzoziemcy, badacze języka, last but not least  dotychczasowi i nowi Użytkownicy Obserwatorium, będą mogli cieszyć się, tak sądzimy, jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych merytorycznie oraz funkcjonalnie portali tematycznych w Polsce – Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0.

 

Przygotowaliśmy dla Was 14 całkowicie nowych modułów o języku, a w ich obrębie kilkadziesiąt nowych funkcjonalności.

 

Do zobaczenia wkrótce w wersji 3.0.

 

 

 

 

Poniżej znajdziecie wizualizacje i krótkie opisy wybranych modułów w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0:

 

 

1.

SLAJDER Z WYSZUKIWARKĄ CENTRALNĄ

 

W pełnoekranowym slajderze znajdziecie najświeższe neologizmy opatrzone ilustracją. Z pewnością nie jeden raz będziecie zaskoczeni.

Wyszukiwarka centralna pozwala na zaawansowane wyszukiwanie treści w sześciu słownikach nowego Obserwatorium oraz we wszystkich innych modułach.

 

2.

SŁOWNIKI

 

Nowe Obserwatorium to już nie tylko słownik neologizmów. Dodaliśmy pięć kolejnych słowników: frazeologizmów eponimicznych, erudytyzmów, etymologiczny, ortograficzny i paronimów. Trzy z nich będziecie mogli tworzyć i aktualizować sami.

W słownikach znajdziecie również poszerzony układ fasetowo-blokowy hasła i nowe rozwiązania leksykograficzne.

 

3. i 4.

CZĄSTKI SŁOWOTWÓRCZE i POLA WYRAZOWO-ZNACZENIOWE

 

Te dwa moduły ucieszą zwłaszcza naukowców i badaczy polszczyzny.

 

W module CZĄSTKI SŁOWOTWÓRCZE znajdziecie filtry pozwalające wyszukać we wszystkich słownikach i ułożyć w listy wyrazy kończące się lub rozpoczynające daną cząstką słowotwórczą, np.: info-, -ing, -izm. Tu także znajdziecie podmoduł SŁOWNIK A TERGO, niezbędny dla językoznawców zajmujących się słowotwórstwem.

 

W module POLA WYRAZOWO-ZNACZENIOWE pogrupowaliśmy tematycznie wszystkie zasoby hasłowe. Interesujecie się daną dziedziną życia? Chcecie wiedzieć, jakie pola leksykalno-semantyczne są najbardziej produktywne we współczesnej polszczyźnie? Zajrzyjcie do tego modułu.

 

5.

STATYSTYKI

 

Moduł STATYSTYKI w przejrzysty sposób prezentuje rozbudowane i zróżnicowane zasoby słownikowe nowego Obserwatorium. Będzie można podejrzeć w nim m.in. najnowsze hasła (Ostatnio opublikowane), hasła zgłoszone, ale czekające jeszcze na publikację (Ostatnio dodane), hasła zgłoszone, które nie spełniają kryteriów do publikacji (Negatywnie zweryfikowane).

 

6.

PORADNIKI JĘZYKOWE Z KALENDARZEM

 

W module tym udostępniamy w całości w wersji elektronicznej dwie publikacje Obserwatorium Językowego UW i Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego (pierwsza z wymienionych) – Ogarnij język polski i Polszczyzna. Instrukcja obsługi. Znajdziecie tu także zapowiedzi i fragmenty obu publikacji na kolejny rok kalendarzowy. Na start mamy już dla Was ponad 1200 tekstów o współczesnej i dawnej polszczyźnie.

 

7.

PODCASTY

 

Będziemy dla Was rozwijać bazę podcastów o języku. Przypomnijmy, jak zaczynaliśmy:

 

https://soundcloud.com/nowewyrazy

 

8.

SŁOWNIKI ILUSTROWANE

 

W module SŁOWNIKI ILUSTROWANE mamy ambicję zgromadzić z czasem większą liczbę ilustracji do haseł słownikowych (zdjęć, grafik, infografik i autorskich rysunków) niż zawierają słowniki liderów: Słownik ilustrowany języka polskiego Michała Arcta oraz Ilustrowany słownik języka polskiego (PWN). Na start dajemy ponad 1000 ilustracji.

 

9. i 10.

HASŁO NA TYDZIEŃ i CZY WIESZ, ŻE…

 

HASŁO NA TYDZIEŃ to autorski cykl esejów jednego z naszych redaktorów (a jeszcze wcześniej Użytkowników Obserwatorium od początku jego istnienia) – Tomasza Deca. W obecnej wersji Obserwatorium opublikowaliśmy już 10 esejów.

W module CZY WIESZ, ŻE… znajdziecie całe mnóstwo językowych ciekawostek.

 

11.

E-KARTY JĘZYKOWE

 

E-KARTY JĘZYKOWE to pierwsza w historii językowa gra elektroniczna, która w całości dotyczy nowych wyrazów w polszczyźnie. Jako gracze (rodzimi użytkownicy polszczyzny, a także obcokrajowcy) otrzymacie narzędzie online w formie gry, dzięki któremu będziecie mogli poznać kilkaset nowych słów w polszczyźnie, wraz z ich znaczeniem, budową, pochodzeniem, przynależnością do pola wyrazowo-znaczeniowego, informacją (gdzie to potrzebne) o kontekście kulturowym oraz wizualizacją graficzną (w postaci zdjęć, grafik, infografik i autorskich rysunków) zaczerpniętych ze zgromadzonych zasobów ilustracji Obserwatorium Językowego UW oraz powstałych specjalnie na potrzeby gry.

Jaka to działa?

Musicie odgadnąć dany neologizm, który ukazuje się na ekranie w formie ilustracji (zdjęcia, grafiki, infografik lub autorskiego rysunku). Za prawidłową odpowiedź otrzymujecie odpowiednią liczbę punktów. Możecie również skorzystać z szeregu coraz bardziej szczegółowych podpowiedzi, ale wówczas punktacja jest obniżona. Możecie również wybrać zakres wiekowy gracza, pole wyrazowo-znaczeniowe neologizmów (np. PODRÓŻOWANIE, PRACA, KULINARIA itd.) i in. filtry.

 

To nie wszystkie nowości. Najważniejsi są ludzie.

Do zobaczenia wkrótce w Obserwatorium Językowym Uniwersytetu Warszawskiego 3.0 – Obserwtorium, które możecie współtworzyć sami.

 

 


Maciej Czeszewski

publikacja: 18.03.2021, 13.15, ostatnia aktualizacja: 18.03.2021, 14.08


facebook