NAJNOWSZE SŁOWNICTWO POLSKIE
Zamknij

Nowi Użytkownicy

Dołącz do Obserwatorium!
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać hasła, komentarze i zdjęcia.
lub
Zarejestruj się tutaj

Obecni Użytkownicy

Zaloguj się na swoje konto
lub
Nie pamiętasz hasła?

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2021, 12.00
Drukuj

To międzynarodowe święto, zwane także Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego Fot. Q Studio

Upamiętnia ono wydarzenia, które rozegrały się w Bangladeszu w 1952 r. Nie był on wówczas niepodległym państwem, lecz prowincją Pakistanu o nazwie Bengal Wschodni. Podczas pokojowej demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (obecnie stolica Bangladeszu). Dopiero w 1956 r., po wielu latach sporów, rząd Pakistanu oficjalnie ogłosił bengalski językiem urzędowym. 21 lutego jest obecnie świętem narodowym w Bangladeszu.

 

Według szacunków UNESCO w ciągu najbliższych dwóch, trzech pokoleń może bezpowrotnie zaniknąć niemal połowa z 6000 języków świata, a jednocześnie olbrzymia część związanego z nimi bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturalnego.

 

Każdego dnia do Obserwatorium Jezykowego Uniwersytetu Warszawskiego zgłaszane są nowe wyrazy, tylko od początku roku zgłosiliście ich już ponad 200. W tym szczególnym dniu wybraliśmy pięć przykładów, które obrazują różne procesy słowotwórcze w polszczyźnie. Jeżeli macie pod ręką najnowsze słowa, zgłoście je dzisiaj do Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

 

GNIAZDOWNIK

 

 

01_GNIAZDOWNIK.jpg

 

 

 

GĘSIA SZYJA

 

 

02_GESIA_SZYJA.jpg

 

 

 

PATODEWELOPERKA

 

  

03_PATODEWELOPERKA.jpg

 

 

 

BETONIZACJA

 

 

04_BETONIZACJA.jpg

 

  

 

CHWALIPOST

 

 

05_CHWALIPOST.jpg 

 

 

 


Redakcja Obserwatorium Językowego UW

publikacja: 21.02.2021, 12.00, ostatnia aktualizacja: 21.02.2021, 16.24


facebook