Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
To międzynarodowe święto, zwane także Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, ustanowione zostało przez UNESCO 17 listopada 1999 r.

Upamiętnia ono wydarzenia, które rozegrały się w Bangladeszu w 1952 r. Nie był on wówczas niepodległym państwem, lecz prowincją Pakistanu o nazwie Bengal Wschodni. Podczas pokojowej demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace (obecnie stolica Bangladeszu). Dopiero w 1956 r., po wielu latach sporów, rząd Pakistanu oficjalnie ogłosił bengalski językiem urzędowym. 21 lutego jest obecnie świętem narodowym w Bangladeszu.
Według szacunków UNESCO w ciągu najbliższych dwóch, trzech pokoleń może bezpowrotnie zaniknąć niemal połowa z 6000 języków świata, a jednocześnie olbrzymia część związanego z nimi bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Święto ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturalnego.
Każdego dnia do Obserwatorium Jezykowego Uniwersytetu Warszawskiego zgłaszane są nowe wyrazy, tylko od początku roku zgłosiliście ich już ponad 200. W tym szczególnym dniu wybraliśmy pięć przykładów, które obrazują różne procesy słowotwórcze w polszczyźnie. Jeżeli macie pod ręką najnowsze słowa, zgłoście je dzisiaj do Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego.
publikacja: 21.02.2021, 12.00, ostatnia aktualizacja: 21.02.2021, 16.24