Ultramaraton z polszczyzną 2.0 – poznajcie naszych ekspertów: EWA NOSARZEWSKA
Poznajcie socjolożkę, badaczkę megatrendów i ekspertkę od futures thinking, Ewę Nosarzewską.
Ewa Nosarzewska jest członkinią redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”, redaktorką oraz korektorką książek oraz artykułów prasowych. Ponadto pracuje nad zastosowaniami futures thinking – różnorodnych metodyk i technik refleksji nad przyszłością – w analizach społecznych i politycznych. Z tej perspektywy bada politykę zagraniczną i wewnętrzną Stanów Zjednoczonych, analizuje też bieżące zjawiska krajowe i międzynarodowe.
Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Polityki Międzynarodowej Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, a także członkinią Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
Aktualnie pracuje nad pionierskim na polskim rynku idei cyklem tekstów poświęconych megatrendom – tendencjom ekonomicznym, społecznym, politycznym oraz kulturowym o zasięgu globalnym, które znacząco wpływają na naszą cywilizację i planetę. Analizy megatrendów jej autorstwa publikowane są regularnie na stronie Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Na początku 2021 roku ukaże się pierwsza na polskim rynku książka o megatrendach, której jest współautorką.
Podczas spotkania z uczestnikami finału Ultramaratonu z polszczyzną 2.0 zaprezentuje wykład o aktywnych polach leksykalno-semantycznych polszczyzny, które wskazują na istotne trendy kulturowe i cywilizacyjne. W toku tego wystąpienia nie tylko przedstawi ciekawe trendy w zakresie leksyki polskiej, lecz także zarysuje ich kontekst cywilizacyjny, wpisując polszczyznę w ramy szerszych zmian, którym podlega nasze społeczeństwo, a także zachęci słuchaczy do własnych poszukiwań.
Fot. Krzysztof Burski
Poza studiami nad przyszłością, prowadzi też niezależną, specjalistyczną działalność redaktorską, współpracując m.in. z Grupą Wydawniczą Foksal, wydawnictwem Wielka Litera, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, Państwową Galerią Sztuki w Sopocie, Teatrem Nowym czy Wydawnictwem Kultury Liberalnej. Redagowała m.in. polskie przekłady książek wybitnych badaczy społeczeństwa i polityki: Marthy Nussbaum, Yaschy Mounka, Davida Runcimana, Fareeda Zakarii oraz Jana-Wernera Müllera.
publikacja: 11.11.2020, 16.00, ostatnia aktualizacja: 22.11.2020, 01.00