Ultramaraton z polszczyzną 2.0. ZADANIE 2 – WYNIKI
Publikujemy rozwiązanie drugiego zadania konkursowego!
POPRAWNA ODPOWIEDŹ:
[przykładowo] We wrześniu przeprowadzimy w całym ogrodzie remont alejek.
Oto komentarz do poszczególnych fragmentów zdania:
- niniejszym zawiadamiamy – informacja zbędna z punktu widzenia odbiorcy; jest to tak zwane mówienie o mówieniu
- w miesiącu wrześniu – informacje powtarzają swoją treść; jest to tak zwana tautologia (blisko jej do „masła maślanego”)
- na terenie [całego] ogrodu – informacja jest precyzyjna (dla niektórych nadmiernie), charakterystyczna dla stylu urzędowego; odbiorcy wystarczyłoby wskazanie w ogrodzie
- będą przeprowadzane – orzeczenie w stronie biernej sprawia, że informacja jest sucha i „odczłowieczona”; przyjazna komunikacja woli mówienie typu „my”
- prace remontowe związane z wymianą nawierzchni alejek – informacja jest precyzyjna (dla niektórych nadmiernie), charakterystyczna dla stylu urzędowego; odbiorcy wystarczyłoby wskazanie remont alejek.
Czas zmierzyć się z zadaniem 2! W upalne dni może nie być to takie łatwe ;-)
ZADANIE 2
Od kilku lat rozwija się w języku, zwłaszcza tym używanym przez instytucje i firmy, ważna i pożyteczna tendencja – upraszczanie komunikacji. Polega ona na tym, że teksty skierowane do klienta, takie jak komunikaty, pisma czy e-maile, wyrażają to samo, ale są prostsze, przyjaźniejsze w formie. Nie zawierają wyrażeń charakterystycznych dla języka urzędowego, nazywają różne rzeczy wprost, nie są rozwlekłe i przegadane.
Oto przykład komunikatu, który nie zgadza się z duchem prostego języka:
Niniejszym zawiadamiamy, że w miesiącu wrześniu na terenie całego ogrodu zoologicznego będą przeprowadzane prace remontowe związane z wymianą nawierzchni alejek.
Podane ogłoszenie uprość, nie tracąc przy tym najważniejszych informacji, tak aby liczyło maksymalnie 10 słów.
Odpowiedź na zadanie 2 prosimy przesłać pod adresem:
nowewyrazy@gmail.com
W tytule e-maila prosimy podać:
Zadanie 2 – odpowiedź
W treści e-maila prosimy podać wyłącznie dwa elementy:
1. odpowiedź wg powyżej podanego schematu
2. imię i nazwisko
Odpowiedzi na zadanie 2 będą przyjmowane do 23 sierpnia 2020 r. do godz. 23.59. Wszystkie odpowiedzi, które wpłyną po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
Punktacja za prawidłową odpowiedź: 3 punkty.
Autorką pytania jest dr Magdalena Wanot-Miśtura, językoznawca, absolwentka stosunków międzynarodowych w SGH i filologii polskiej na UW. Zajmuje się zagadnieniami poprawności języka i językowej redakcji tekstów w teorii i praktyce: uczy, szkoli, popularyzuje – zwłaszcza w świecie ekonomii i finansów (jest m.in. pomysłodawczynią Dyktanda SGH). Jest autorką prac z zakresu słowotwórstwa i kultury języka, a także redaktorem językowym około 100 publikacji naukowych oraz słowników w języku polskim i angielskim.
Fot. Studio MTJ T. Wrzesinski
Podczas wielkiego finału „Ultramaratonu z polszczyzną 2.0” dr Magdalena Wanot-Miśtura poprowadzi warsztat pt. Po prostu, czyli jak? Zrozumiała komunikacja w praktyce.
Weź udział w konkursie!
Ogarnij język polski i sprawdź swoje siły!
Kolejne zadanie konkursowe zostanie opublikowane 24 sierpnia 2020 r.
publikacja: 18.08.2020, 20.30, ostatnia aktualizacja: 24.08.2020, 21.00